9 TÜNET, AMI PAJZSMIRIGY-ALULMŰKÖDÉSRE UTALHAT
A pajzsmirigy a gége, illetve légcső előtt elhelyezkedő hormontermelő szerv, ami két hormont termel: tiroxint (T4) és trijód-tironint (T3). Ezek a hormonok az emberi szervezet majdnem minden anyagcsere-folyamatát befolyásolják, így a pajzsmirigy túl- vagy alulműködése számos szerteágazó panaszt idézhet elő.
A pajzsmirigy hormonjai a szervezet alapanyagcsere folyamatainak szabályozása mellett hatással vannak a testi növekedésre, szellemi fejlődésre, az idegrendszer működésére, szívműködésre, befolyásolják a kalcium-anyagcserét, hatnak az izmok működésére.
Pajzsmirigy-alulműködés esetén (hypothyreosis) a pajzsmirigy túl kevés pajzsmirigyhormont termel, vagy egyáltalán nem működik. Ennek oka lehet egy korábbi orvosi beavatkozás, a pajzsmirigy krónikus gyulladása, vagy hormontartalmú gyógyszerek szedése, illetve autoimmun folyamat.
Az esetek nagy részében a jódhiány okoz alulműködést, hiszen a hormon termeléshez a pajzsmirigynek jódra van szüksége. Ha a táplálkozással túl kevés jódot juttatsz a szervezetedbe, kialakulhat a betegség.
9 tünet, ami pajzsmirigy-alulműködésre utalhat:
A betegség felismerése sokszor okoz gondot, hiszen a panaszok sokszor lappangva jelennek meg, nem jellegzetesek:
- romlik a koncentrációs- és a teljesítőképesség
- rossz közérzet, gyengeség, fáradtság jelentkezik
- hangulatingadozások, lelassult beszéd, mozgás
- érzékenyebbé válsz a hidegre
- gyakori a székrekedés
- növekszik a testsúly, megfelelő táplálkozás és elegendő testmozgás mellett is
- bőrszárazság, hajhullás,
- lassul a szívműködés
- felborulnak a nemi funkciók (pl.: ciklus zavar, nemi vágy csökkenése), vetélések; meddőség
A kellemetlen tünetek miatt mindig érdemes kivizsgálást végeztetni, mert a pajzsmirigy-alulműködés diagnózisa csak hormonvizsgálatok segítségével állítható fel.
A kezeletlen hypothyreosis többek között a koleszterinszint megemelkedéséhez, és érelmeszesedéshez vezethet. A jódhiány miatt kialakuló pajzsmirigy-alulműködés kezelésére jódpótlásra is sor kerülhet. A jód a táplálékkal és az ivóvízzel kerül be a szervezetbe, gyorsan felszívódik, majd összegyűlik a pajzsmirigyben. Mivel Magyarország területének 4/5-e mérsékelten jódhiányos, így nem tartalmaz elegendő jódot sem az ivóvíz, sem a megtermelt élelmiszerek. Ezért a jodid pótlása fontos.