lugol-jódoldat
A jódhiány következményeivel mintegy 2 milliárd ember küzd a világban. Magyarország sem kivétel ez alól, hiszen a lakosság 80 %-ának elégtelen a jódellátottsága. Sajnálatos módon sem a víz, sem az élelmiszerek nem tartalmaznak elegendő jódot, ami kifejezett aggodalomra ad okot, mert a jód hiánya a szervezet anyagcseréjét károsan befolyásolja.
A pajzsmirigy a gége, illetve légcső előtt elhelyezkedő hormontermelő szerv, ami két hormont termel: tiroxint (T4) és trijód-tironint (T3). Ezek a hormonok az emberi szervezet majdnem minden anyagcsere-folyamatát befolyásolják, így a pajzsmirigy túl- vagy alulműködése számos szerteágazó panaszt idézhet elő.
Amikor kiderül, hogy a szerteágazó tüneteket - amelyek eddig nap, mint nap megnehezítették az életedet - pajzsmirigy betegség okozza, furcsa, ambivalens érzések kavarognak benned. Egyrészt “megnyugtat” a tudat, hogy végre tudod az okát annak, hogy miért érzed rosszul magad, másrészt viszont elbizonytalanít az ismeretlen, ami állapottól függően a gyógyszeres vagy műszeres kezelés során vár rád.
A pajzsmirigy számos anyagcsere és hormonális folyamat szabályozásának a karmestere.
Két hormon termeléséért felelős, amelyek képzéséhez a szervezetednek jódra is szüksége van, ezért a napi jódszükséglet fedezéséről mindig gondoskodnod kell. Fontos a megfelelő mennyiségű szelén bevitele is (50-100 µg/nap).
A pajzsmirigy megbetegedései a különböző tünetek miatt sok esetben nem, vagy csak hosszú idő után kerülnek felismerésre.
A jód a szervezet anyagcseréjét irányító két pajzsmirigyhormon alkotóelem (tiroxin, és trijód-tironin). Bioszintézisükhöz, és felépítésükhöz elengedhetetlen.
Ez a természetben széles körben elterjedt elem a pajzsmirigy normál működésének fenntartásához szükséges.